1.Има ли възможност за съвременно лечение на възпаления пародонт (пародонтит)?
Бактериалната плака и зъбният камък са основни етиологични фактори на пародонталното заболяване- именно поради тази причина тяхното премахване е в основата на всяко лечение. Почистването може да се извърши с ръчни инструменти или с ултразвук. В основата на лечението стоят два процеса: премахването на зъбния камък - scaling и заглаждане на кореновата повърхност- root planning. При по-тежко възпаление се налага почистване на венечните стени на джоба кюретаж. Пародотологичното лечение включва и измерване на дълбочината на джобовете, а в някои случаи и антибиотична терапия. Профилактиката на пародонталните заболявания включва използването на подходящи четка,паста и разтвор за уста и чести профилактични прегледи за професионално почистване на зъбен камък и плака.
2.Какви са симптомите на пародонтита и какво представлява той?
Думата пародонт буквално значи „около зъба”. Пародонталните болести са сериозни бактериални инфекциозни заболявания, които разрушават пародонталните влакна и костта, която придържа зъбите. Това води до образуване на пародонтални джобове, гингивални рецесии (оголване на шийките и корените на зъбите). Нелекуван, пародонтитът води до загуба на зъба. Симптомите на пародонтита са кървене от венците при четкане и отхапване, оголване на събните шийки и корени, кървене или гноене от пародонталните джобове (супурация), разклащане на зъбите. Има много форми на пародонтална болест: Гингивит, Хроничен пародонтит, Агресивен пародонтит, Пародонтит, свързан с общи заболявания, Некротизиращ пародонтит.
3.Да лекуваме ли сами кървящите венци ?
Причината за кървене на венците може да се отдаде както на локални фактори в устната кухина, така и на някои общи заболявания. Преди да се предприемат каквито и да е мерки за лечението на това състояние се налага консултация със специалист, който да се установи точната причина за кървенето.
4.Какво трябва да знаем за четката за зъби и каква е правилната техника за миене на зъбите?
Четката премахва по-големият процент зъбна плака и по тази причина изборът на правилна четка е по-важен от вида паста за зъби.
За адекватно почистване е добре да изберете четка със средни по твърдост влакна(medium) . Тя трябва да е с достатъчно малка работна част, така че да достига и до най-труднодостъпните зъбни повърхности. Хубаво е да сменяте четката си за зъби на всеки 3 месеца и дори по-често. Ако влакната на Вашата четка са огънати или разперени, то тя определено е за смяна. Износената четка не почиства ефективно.
За да почистите външните повърхности на зъбите си, поставете четката под ъгъл от 45° спрямо шийката на зъба. Започнете от най-крайния зъб горе в ляво, почистете всички предни зъбни повърхности, а после и всички вътрешни, повторете същата последователност и на долната челюст. Използвайте нежни кръгообразни и изчеткващи движения.
Вътрешните повърхности на горните и долните фронтални зъби можете да почистите като разположите четката вертикално. Направете няколко нежни изчеткващи движения напред и надолу около всеки зъб и заобикалящия го венец.
За да почистите дъвкателните повърности на зъбите, четкайте внимателно отвън навътре. Четката Ви за зъби може да почиства един или два зъба едновременно, така че променяйте позицията й, колкото е необходимо, за да почистите цялата зъбна редица
5.Необходим ли е конецът за зъби и как се използва?
В пространството под контакта между два съседни зъба се задържа плака, която не може да бъде премахната с четка и паста и става причина за възникване на кариес. По тази причина е необходимо поне веднъж дневно да почиствате зъбите си с конец. Най-добре е това да става вечер, за да предпазите зъбите от вредното действие на плаката през нощта.
Откъснете достатъчно дълго парче конец. Навийте го на срените си пръсти и го фиксирайте с палците и показалците си. Огънете конеца около зъба , който искате да почистите, под формата на английската буква "U" и с леки трионообразни движения го въведете до дъното на джоба, а после извадете. Не почиствайте повече от една повърхност с едно и също парче конец.
Адекватното и цялостно механично почистване на зъбите в домашни условия е добре да се завърши с жабурене с вода за уста, за около 1 минута.
6.Каква паста за зъби да използвам?
В днешно време на пазара се предлага огромен брой пасти за зъби,различаващи се по състав и предназначение. За да изберете правилната паста за вас е необходимо да се консултирате със специалист. Съветваме ви да сменяте пастата си за зъби на всеки 2-3 месеца- по този начин ще попречите на бактериите в устната ви кухина да развият резистентност към активната съставка на пастата. Не забравяйте, че няма универсална паста за зъби, която да могат да използват хора от всички възрасти или да лекуват вече възникнали стоматологични проблеми.
7.Нормално ли е венците ми да кървят, когато си мия зъбите?
Кървенето на венците не е безобидно и обикновено е симптом за пародонтално възпаление. Забележите ли някой от следните симптоми :
ü Зачервени, оточни и болезнени венци
ü Кървене при миене, почистване с конец или консумиране на твърда храна
ü Клатещи се или раздалечаващи се зъби
ü Гной между зъбите или венците
ü Рани в устата
ü Постоянен лош дъх
трябва да се консултирате със своя зъболекар.
8.Какво е професионална орална хигиена?
Професионалната орална хигиена цели да премахне отложените зъбен камък и плака.За да има профилактична стойност процедурата трябва да се провежда поне веднъж на всеки 6 месеца. Почистването се извършва с ултразвук и апарат, който полира зъбите със специална сода (Air flow). Това почистване се налага, тъй като зъбният камък и налепите спомагат за прикрепянето и развитието на микроорганизмите, травмират венците и ги поддържат възпалени. Възпалените венци започват да кърват и с времето, ако не се лекува, състоянието им се влошава.
9.Възпаляват ли се венците след почистване на зъбен камък?
Професионалното премахване на плака и зъбен камък цели да тушира възпалителния процес, не да го предизвика. В отделни случаи при по-стежко възпаление се налагат няколко последователни почиствания, за да бъде овладян процесът напълно. За пълен и траен ефект от почистването пациентите трябва да спазват инструкциите на своя зъболекар и да използват предписаните им индивидуалните средства за орална хигиена (интердентални четки, конец за зъби и вода за уста).
10.Колко често се ходи на профилактичен преглед?
Препоръчително е да посещавате вашия стоматолог за профилактичен преглед поне веднъж на всеки 6 месеца. Освен преглед за новопоявили се кариеси и цялостно състояние на устната кухина, трябва да се прави и почистване на зъбния камък с полиране на зъбите.
Телефон за връзка: 0898608260 02465 4651
Адрес: ж.к. Люлин 7, бл. 759